środa, 19 czerwca 2013

"Wróg" Charlie Higson - recenzjaTytuł: „Wróg”
Autor: Charlie Higson
 Ilość stron: 416
 Rok wydania: 2010
 Wydawnictwo:  Świat Książki
Moja ocena: 6/10


Jest to thriller fantastyczny, ze zdecydowanym naciskiem na słowo thriller. Opisuje on bowiem świat dotknięty epidemią, której przyczyny nie poznamy nigdy. Z jej skutkami zaś autor się nie kryje. Psychodeliczna wizja dzielnic, parków, sklepów i domostw pozbawionych życia przyprawia czytelnika o dreszcze. Jednak w owych, opuszczonych zaułkach kryje się młodzież. Ukrywa się by przetrwać. Pytanie przed czym?Otóż zaistniała plaga z niewyjaśnionych powodów dotknęła tylko dorosłych. Bynajmniej dorośli nie zginęli… na nieszczęście. Siłą rzeczy zmienili się w bezmyślne istoty, których jedyną żądzą jest zdobycie pokarmu. Nie pragną kawioru, serów, czy nawet Twoich kanapek, których usilnie próbujesz chronić przed łakomym wzrokiem kolegi. Łakną mięsa. Nie drobiowego, czy wieprzowego – to już wymarło. Pożądają Twojego mięsa! A jedyne jego źródło znajduje się w opancerzonych prowizoryczną bronią supermarketach, centrach handlowych lub obozach, które stanowią młodzież i dzieci.

  Autor w swojej powieści opisuje historię grupy młodzieży ukrywającej się w jednym z opustoszałych supermarketów, która za wszelką cenę walczy aby przetrwać. Głównymi jej bohaterami są: Arran – przywódca grupy, Maxie – jego zastępczyni, Mały Sam – małoletni chłopiec o niebywale inteligentnym rozumowaniu, Achilles - rosły osiłek, Niebieski – twardy i nieufny nastolatek. Jednak ci nie mają zamiaru skrywać się w nieskończoność. Zmotywowani nadzieją lepszego życia w odległym pałacu przez dziwnego przybysza Błazna wyruszają w niebezpieczną misję odnalezienia go. Wyprawa ta jednak wiąże się z licznymi poświęceniami oraz wystawieniem przyjaźni i życia na ciężką próbę. Pytanie również, czy cel wyprawy okaże się upragnionym rajem?

Książka ta jest raczej przeznaczona dla młodzieży starszej, ponieważ zawiera opisy brutalnych i krwawych scen, czasem wręcz według mnie chorych, ale nadaje jej autonomiczności i odrębności. Fabuła również wydobywa na światło dzienne skutki ślepego dążenia do władzy, jak i okrucieństwa otaczającego nas świata. Na pochwałę zasługuje również narracja trzecio osobowa   z perspektywy każdego z bohaterów. W ciekawy bowiem sposób oddaje realizm opisywanego świata.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Jeżeli dobrniesz do końca mojego postu, zostaw po sobie jakiś ślad, komentuj, pytaj, jeżeli jesteś blogerem na pewno odwiedzę Twoją stronę i się odwdzięczę :)
Przy komentowaniu bądź kulturalny i nie spamuj.