środa, 25 września 2013

"Spętani Przez Bogów" Jesephine Angelini - recenzja


Tytuł: "Spętani przez bogów"
Tytuł oryginału: "Starcrossed"
Autor: Josephine Angelini
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: lipiec 2011
Liczba stron: 400
Tom: 1/3
Moja ocena: 9/10Książkę tę kupiłam w ramach promocji w księgarni "Matras" w komplecie z drugą powieścią za (uwaga!) aż jeden grosz! Tak, tak, zdarzają się takie cuda :) Kiedyś przewinął mi się przed oczami ten tytuł, ale jakoś nie miałam specjalnych ambicji na jego zdobycie, gdyby nie ta promocja, to nie wiem nawet czy przejżałabym ją choćby na e-czytniku. Tak więc chwała promocjom, bo przegapiłabym bardzo ciekawą pozycję...

"Ich przeznaczeniem jest odwieczna nienawiść.
Ich pragnieniem – wieczna miłość…
Czy miłość zdoła przezwyciężyć przeznaczenie?
Helena Hamilton przez całe swoje szesnastoletnie życie czuła się inna, choć nie chciała tego okazywać. A teraz zaczyna dręczyć ją sen... Powraca co noc. Helena wędruje przez jałową pustynię. Rano budzi się cała w pyle i krwi. A w dzień widzi trzy płaczące kobiety w bieli...
A potem w liceum zjawia się Lucas, najpiękniejszy chłopak, jakiego spotkała. Wzbudza w niej, tak nieśmiałej i łagodnej,szaleńczą nienawiść. Dlaczego pierwszego dnia Helena próbuje zabić go na oczach całej szkoły?

Wkrótce Lucas odkrywa przed nią, że oboje mają odegrać rolę w tragedii napisanej przez los tysiące lat temu i zsyłanej na świat przez greckie boginie zemsty
Co stanie się z ich miłością?"Helena wychowywała się bez matki, jedynym oparciem dla niej byłł ojciec i przyjaciółka. Po nieoczekiwanej ucieczce rodzicielki nie miała żadnych fotografii, czy innych przedmiotów kojarzących się z jej osobą - wszystko rozpłynęło się wraz z nią. Tylko dlaczego? Najwyraźniej nie jest już jej dane się o tym dowiedzieć. Wszystko jest skomplikowane. W dodatku zaczęły prześladować ją koszmarne sny, a konkretnie jeden, o rozpaczających kobietach spragnionych krwi, czyjej? Helena przekonuje się o tym wkrótce, kiedy w jej szkole zjawia się rodzina Dellosów, a wśród nich najprzystojniejszy chłopak jakiego widziała, Lucas. Z niewyjaśnionych powodów dziewczyna pragnie jego śmieci i podrzegana przez trzy tajemnicze kobiety próbuje go zabić na oczach całej szkoły...

Wtedy zaczyna się wszystko wyjaśniać; tajemnicze zniknięcie matki, przyczyny paranormalnych zdolności Heleny i rola pisanego jej przeznaczenia, które powoduje narodziny uczucia pomiędzy szesnastolatką i tajemniczym chłopakiem. Tylko czy ta miłość ma szansę przetrwać? Czy rody naznaczone długiem krwi mogą się połączyć? Jakie skutki będzie to za sobą niosło? Przyjemności odkrycia tego Wam nie odbiorę, więc sami jesteście zmuszeni do sięgnięcia po tę lekturę ;)

Zdecydowanym plusem powieści jest różnorodność bohaterów. Akcja bowiem nie kręci się tylko wokół Heleny i Lucasa, a wręcz napakowana jest wątkami pobocznymi, związanymi szczególnie z rodziną Dellosów i ojca Heleny. Każda z tych postaci jest bardzo charakterystyczna, wyrazista, co bardzo urozmaica fabułę.
Autorka również stara się trzymać czytelnika w napięciu, jest tu wiele zawrotów akcji i po części nie wiemy czego się spodziewać po danym fakcie.
Spodobała mi się również metoda nawiązanie do mitologii greckich. Pani Angelini bowiem nie tylko w genialny sposób wplotła wizję bogów do świata śmiertelników, ale i sama pozwoliła sobie zmodyfikować pewne legendy i stworzyła bardzo oryginalną wersję mityczną. Brawa za kreatywność! 

Oczywiście chyba nie muszę już wspominać, że pochłonęłam tępozycję jednym tchem... mimo narracji trzecio-osobowej ;)


Wkrótce recenzja II tomu: "Wędrówka Przez Sen"  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytelniku! Jeżeli dobrniesz do końca mojego postu, zostaw po sobie jakiś ślad, komentuj, pytaj, jeżeli jesteś blogerem na pewno odwiedzę Twoją stronę i się odwdzięczę :)
Przy komentowaniu bądź kulturalny i nie spamuj.